• HISTORIA NASZEJ SZKOŁY

      • Budynek Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Jadacha w Zarębkach

         

            23 lata temu nasza szkoła otrzymała imię Andrzeja Jadacha miejscowego działacza Wici i ruchu ludowego, w czasie okupacji żołnierza Batalionów Chłopskich o pseudonimie „Karol” żarliwego patrioty w latach międzywojennych, współorganizatora strajku chłopskiego w 1937 roku w rodzinnych stronach. Wniósł on istotny wkład w budzenie świadomości klasowej środowiska i jego rozwój gospodarczy. Aresztowany przez gestapo w 1943 roku w bestialski sposób torturowany, zginął prawdopodobnie w rzeszowskim więzieniu, nie zdradzając swej organizacji, i osób w niej skupionych. Społeczność szkolna co roku składa hołd swojemu Patronowi, podkreślając wartości, na których warto się wzorować niezależnie od światopoglądu, statusu społecznego, przekonań politycznych.

               4 czwerwca 2006r.  przeżywaliśmy uroczystość przekazania sztandaru szkole. Nie sposób przy tej okazji, chociaż krótko nie wspomnieć o historii tutejszej miejscowości i o szkole w niej funkcjonującej. Zarębki to osada z XVI w. leżąca w dawnej Puszczy Sandomierskiej. Ważnymi zabytkami naszej wsi był folwark wybudowany w I połowie XIX wieku przez Tyszkiewiczów, którego dzierżawcą został Wojciech Mańkowski. Z rodziny tej wywodzą się wybitni Polacy: Antoni Mańkowski – organizator i uczestnik Powstania styczniowego w 1863 roku, Bolesław Mańkowski – dyrektor biblioteki Jagiellońskiej, Alfons Mańkowski –ksiądz, prałat, historyk, badacz dziejów na Pomorzu i Prusach Zachodnich, Tadeusz Mańkowski – prawnik, historyk sztuki. W okresie Wiosny Ludów odbywały się we dworze konspiracyjne zjazdy z udziałem Juliana Goslara, działacza niepodległościowego i poety, który był nauczycielem synów Wojciecha Mańkowskiego. W okresie międzywojennym wieś rozwijała się pod względem gospodarczym. Zaliczana była w dawnym powiecie do wiosek przodujących. W Zarębkach działało  Kółko Rolnicze, Przysposobienie Rolnicze organizujące konkursy uprawy roślin, hodowli, sadownictwa oraz szkolenia agrotechniczny. Wojna przerwała działalność gospodarczą wsi. Podczas okupacji, działały tu tajne organizacje: Armia Krajowa i Bataliony Chłopskie, które poniosły liczne ofiary w ludziach. Po wojnie następuje dalszy rozwój wsi. Przeprowadzono dalsze utwardzanie drogi, dokonano elektryfikacji w czynie społecznym wybudowano przystanek kolejowy, położono asfalt, wieś została zgazyfikowana, wybudowano wodociąg, znikły drewniane domy, pokryte strzechą, a na ich miejscu stoją piękne murowane, wybudowano kaplicę. Wszystko to co zostało zrobione dla wsi należy zawdzięczać uporowi i wytrwałej pracy jej mieszkańców.

              W tak następujących przemianach wsi zmieniało się i oblicze tutejszej szkoły. Budowę obecnejstarej szkoły rozpoczęto w 1910 roku. Pierwszym kierownikiem szkoły była Radoszewska Michalina, następni to: Sarapuk Jan, Władysław Mazurkiewicz, Natalia Mazurkiewiczowa, Józef Krupa, Krystyna Pyra. W szkole tej występowały duże trudności lokalowe. Zajęcia prowadzone były  w 2 izbach lekcyjnych i 2 pomieszczeniach wynajętych u gospodarzy. Były to czasy w których nauczyciel musiał być w miarę przygotowany do uczenia wielu przedmiotów. Po wielu staraniach ówczesnego dyrektora szkoły i mieszkańców, przystąpiono do budowy nowej szkoły, którą oddano do użytku w 1972 roku. W następnych latach wyremontowano stary budynek. W odświeżonych pomieszczeniach znalazło się miejsce dla oddziału przedszkolnego, sali gimnastycznej, gabinetu higienistki, świetlicy i kuchni. Ziścił się sen o ciepłej szkole zimą – rodzice pomogli prz przygotowaniu kotłowni, zlikwidowano piece.

              Szkoły doczekała się chwili, gdy można było w klasie powiesić krzyż obok godła, a ksiądz oficjalnie wszedł do klas nauczać religii, tworzyć można było szkolne tradycje świąt chrześcijańskich. W ostatnich paru latach obie szkoły doznały prawdziwych przeobrażeń: wybudowano łazienki, zmieniono dach, wymieniono okna i drzwi, zrobiono plac zabaw i boisko sportowe , szkoła otrzymała salę komputerową. Za wszelkie te prace szczególne słowa podziękowania są skierowane do władz miejskich. Szkoła ma wieloletni dorobek w prowadzeniu kółek artystycznych, z młodzieżą, takich jak zespół taneczny, zespół wokalno-instrumentalny, teatralny, szkolny chór uczniowski. Owe zespoły artystyczne swoim urozmaiconym repertuarem, programem, ubogacają uroczystości we własnej szkole i poza nią. Uczniowie prezentowali swój dorobek artystyczny na imprezach kulturalnych: gminnych, rejonowych, wojewódzkich w Kolbuszowej, Nowej Dębie, Mielcu, Sędziszowie Małopolskim, Łańcucie, Rzeszowie.

              Sukcesy szkoły mierzy się osiągnięciami uczniów i losami jej absolwentów. Niektóre z licznych wyróżnień naszej szkoły, szczególnie te na szczeblu wojewódzkim, kuratoryjnym i ministerialnym, osiągniętych na przestrzeni minionych kilkunastu minionych lat:

        • Duży wkład pracy społecznej, przez młodzież przy budowie przystanku kolejowego i realizację zadań w konkursie „ Sprawy do załatwienia” szkoła została wyróżniona przez Ministra Oświaty i Wychowania.

        • Popularyzowanie idei z zakresu ekologii szkoła wyróżniona jest przez Zarząd Główny Ligii Ochrony Przyrody.

        • Uczennica naszej szkoły powołana w skład Kadry Igrzyskowej przygotowującej się do startu w VIII Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Poznaniu.

        • Plakat uczennicy o tematyce zdrowotnej eksponowany w hollu Ministerstwa Oświaty i Wychowania.

        • Szkoła odznaczona Krzyżem Batalionów Chłopskich za propagowanie idei ruchu ludowego

        • Uczniowie 3-krotnie zajeli I miejsce w Rejonowym turnieju gier i zabaw a II miejsce w półfinałowych „Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Mielcu

        • Zespół Taneczny „Lasowiacy” wyróżniony przez Kuratora Oświaty i Wychowania za udział w Wojewódzkim Przeglądzie Pracy Pozalekcyjnej, otrzymał nagrodę pieniężną

        • Uczniowie wzieli udział w XIX Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego w Rzeszowie ,

        • Uczennice naszej szkoły zdobyły I nagrodę w eliminacjach wojewódzkich X konkursu „Poeci i Pisarze Dzieciom” Małgorzaty Musierowicz, w kategorii piosenki i II nagrodę w Międzywojewódzkim konkursie tegoż samego konkursu

        • wyróżnienie w eliminacjach wojewódzkich XI konkursu Literackie ABC (w kategorii piosenki) udział w Finale Rejonów XIII konkursu Literackie G H i J

        • chór szkolny wziął udział w ogólnopolskim konkursie chór szkolny ACAPELLA w eliminacjach wojewódzkich i w I wojewódzkim Przeglądzie Chórów pod hasłem „Święto Pieśni”.

        • Szkoła uzyskała wyróżnienie w IX Wojewódzkich Spotkaniach Teatrów Jasełkowych,

        • Zarząd Główny Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich przyznaje szkole „Medal Pamiątkowy 60 rocznicy powstania Batalionów Chłopskich za zasługi na odcinku rozbudzenia zainteresowań młodzieży najnowszą historię naszego narodu,

        • Decyzją Jury konkursu organizowanego przez Zakład Historii Ruchu Ludowego w Warszawie pod tytułem „Izba Pamięci w Naszej Szkole” wyróżnione zostały prace trzech uczennic naszej szkoły.

         

                Jak widać szkoła ta może poszczycić się wieloma swoimi sukcesami i osiągnięciami. Z pamięci tych tradycji korzystają nowe roczniki uczniów i kontynuują je. Wszystkim związanym sercem z tą szkołą ludziom, serdeczne podziękowania i życzenia wszelkiej pomyślności i wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze.

         

         

        Budynek Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Zarębkach